Mopar 68159679AE Front Wiper Arm
2019-2021 Mopar 68159679AE
Customer Questions & Expert Answers (1)
68159679AE Mopar Front Wiper Arm Product Photo 1 of 1
  • Part Description
    Arm-Front WIPER
  • Position
    Passenger Side
  • Replaced By
    68564920AA
  • Manufacturer
    Mopar
Make sure this part fits
1
ADD TO CART
  • Related Parts
  • Specifications
  • Fitment
  • Q&A
  • Product Specifications
    BrandGenuine Mopar
    Manufacturer Part Number68159679AE
    Part DescriptionArm-Front WIPER
    Other NamesWiper Arm
    Item Dimensions32.3 x 4.1 x 2.7 inches
    Item Weight1.30 Pounds
    PositionPassenger Side
    ConditionNew
    ManufacturerMopar
    SKU68159679AE
    WarrantyThis genuine Mopar part is guaranteed by Mopar's factory warranty.
    Shipping & ReturnShipping Policy Return Policy
    Warning: California's Proposition 65
  • Vehicle Fitment
    Year Make Model Engine Important vehicle option details
    2019-2021 Ram ProMaster 15004 Cyl 3.0L Diesel, 6 Cyl 3.6LC/V HR 136" Wheelbase FWD, C/V LR 118" Wheelbase FWD, C/V LR 136" Wheelbase FWD
    2019-2021 Ram ProMaster 25004 Cyl 3.0L Diesel, 6 Cyl 3.6LC/V HR 136" Wheelbase FWD, C/V HR 159" Wheelbase FWD, C/V LR 136" Wheelbase FWD, Cargo 136" Wheelbase High FWD, Cargo 159" Wheelbase High FWD, Window Van 159" Wheelbase FWD
    2019-2021 Ram ProMaster 35004 Cyl 3.0L Diesel, 6 Cyl 3.6LC/V HR 136" Wheelbase FWD, C/V HR 159" Wheelbase EXT FWD, C/V HR 159" Wheelbase FWD, C/V LR 136" Wheelbase FWD, C-A LR 159" Wheelbase EXT FWD, Cargo 159" Wheelbase EXT FWD, Cargo 159" Wheelbase High FWD, CC LR 159" Wheelbase EXT FWD, Chassis 136" Wheelbase FWD, Chassis 159" Wheelbase FWD, Cutaway 136" Wheelbase FWD, Cutaway 159" Wheelbase FWD, Window Van EXT FWD