Mopar 68159680AC Front Wiper Arm
2017-2018 Mopar 68159680AC
Customer Questions & Expert Answers (1)
68159680AC Mopar Front Wiper Arm Product Photo 1 of 1
  • Part Description
    Arm Front Wiper
  • Position
    Front
  • Replaced By
    68159680AD
  • Manufacturer
    Mopar
Make sure this part fits
1
ADD TO CART
  • Related Parts
  • Specifications
  • Fitment
  • Q&A
  • Product Specifications
    BrandGenuine Mopar
    Manufacturer Part Number68159680AC
    Part DescriptionArm Front Wiper
    Item Dimensions29.1 x 6.1 x 6.1 inches
    Item Weight2.30 Pounds
    PositionFront
    ConditionNew
    Fitment TypeDirect Replacement
    ManufacturerMopar
    SKU68159680AC
    WarrantyThis genuine Mopar part is guaranteed by Mopar's factory warranty.
    Shipping & ReturnShipping Policy Return Policy
    Warning: California's Proposition 65
  • Vehicle Fitment
    Year Make Model Engine Important vehicle option details
    2017-2018 Ram ProMaster 15004 Cyl 3.0L Diesel, 6 Cyl 3.6LC/C LR 136" Wheelbase, C/V HR 136" Wheelbase, C/V HR 136" Wheelbase FWD, C/V LR 118" Wheelbase, C/V LR 118" Wheelbase FWD, C/V LR 136" Wheelbase FWD
    2017-2018 Ram ProMaster 25004 Cyl 3.0L Diesel, 6 Cyl 3.6LCargo 136" Wheelbase High, Cargo 136" Wheelbase High FWD, Cargo 159" Wheelbase High, Cargo 159" Wheelbase High FWD, Chassis 136" Wheelbase, Window Van 159" Wheelbase, Window Van 159" Wheelbase FWD
    2017-2018 Ram ProMaster 35004 Cyl 3.0L Diesel, 6 Cyl 3.6LC-A LR 159" Wheelbase EXT, C-A LR 159" Wheelbase EXT FWD, Cargo 159" Wheelbase EXT, Cargo 159" Wheelbase EXT FWD, Cargo 159" Wheelbase High, Cargo 159" Wheelbase High FWD, CC LR 159" Wheelbase EXT, CC LR 159" Wheelbase EXT FWD, Chassis 136" Wheelbase, Chassis 136" Wheelbase FWD, Chassis 159" Wheelbase, Chassis 159" Wheelbase FWD, Cutaway 136" Wheelbase, Cutaway 136" Wheelbase FWD, Cutaway 159" Wheelbase, Cutaway 159" Wheelbase FWD, Window Van 159" Wheelbase EXT, Window Van EXT FWD