Mopar 68159665AA Steel Wheel
2014 Mopar 68159665AA
Customer Questions & Expert Answers (1)
68159665AA Mopar Steel Wheel Illustration 1 of 1
  • Part Description
    Wheel-Steel
  • Replaced By
    68582592AB
  • Manufacturer
    Mopar
Make sure this part fits
1
ADD TO CART
  • Related Parts
  • Specifications
  • Fitment
  • Q&A
  • Product Specifications
    BrandGenuine Mopar
    Manufacturer Part Number68159665AA
    Part DescriptionWheel-Steel
    Item Dimensions22.0 x 8.9 x 24.7 inches
    Item Weight36.00 Pounds
    MaterialSteel
    ConditionNew
    Fitment TypeDirect Replacement
    ManufacturerMopar
    SKU68159665AA
    WarrantyThis genuine Mopar part is guaranteed by Mopar's factory warranty.
    Shipping & ReturnShipping Policy Return Policy
    Warning: California's Proposition 65
  • Vehicle Fitment
    Year Make Model Engine Important vehicle option details
    2014 Ram ProMaster 15004 Cyl 3.0L Diesel, 6 Cyl 3.6LCargo 118" Wheelbase Low, Cargo 136" Wheelbase High, Cargo 136" Wheelbase Low
    2014 Ram ProMaster 25004 Cyl 3.0L Diesel, 6 Cyl 3.6LCargo 136" Wheelbase High, Cargo 159" Wheelbase High, Window Van 159" Wheelbase
    2014 Ram ProMaster 35004 Cyl 3.0L Diesel, 6 Cyl 3.6LCargo 159" Wheelbase EXT, Cargo 159" Wheelbase High, Chassis 136" Wheelbase, Chassis 159" Wheelbase, Chassis 159" Wheelbase EXT, Cutaway 136" Wheelbase, Cutaway 159" Wheelbase, Cutaway 159" Wheelbase EXT