Mopar 68159665AB Steel Wheel
2015-2017 Mopar 68159665AB
Customer Questions & Expert Answers (1)
68159665AB Mopar Steel Wheel Product Photo 1 of 3
  • Part Description
    Wheel-Steel
  • Replaced By
    68582592AB
  • Manufacturer
    Mopar
Make sure this part fits
1
ADD TO CART
  • Related Parts
  • Specifications
  • Fitment
  • Q&A
  • Product Specifications
    BrandGenuine Mopar
    Manufacturer Part Number68159665AB
    Part DescriptionWheel-Steel
    Item Dimensions21.8 x 9.2 x 24.9 inches
    Item Weight30.90 Pounds
    MaterialSteel
    ConditionNew
    Fitment TypeDirect Replacement
    ManufacturerMopar
    SKU68159665AB
    WarrantyThis genuine Mopar part is guaranteed by Mopar's factory warranty.
    Shipping & ReturnShipping Policy Return Policy
    Warning: California's Proposition 65
  • Vehicle Fitment
    Year Make Model Engine Important vehicle option details
    2015-2017 Ram ProMaster 15004 Cyl 3.0L Diesel, 6 Cyl 3.6LC/C LR 136" Wheelbase, C/V HR 136" Wheelbase, C/V LR 118" Wheelbase
    2015-2017 Ram ProMaster 25004 Cyl 3.0L Diesel, 6 Cyl 3.6LCargo 136" Wheelbase High, Cargo 159" Wheelbase High, Chassis 136" Wheelbase, Cutaway 136" Wheelbase, Window Van 159" Wheelbase
    2015-2017 Ram ProMaster 35004 Cyl 3.0L Diesel, 6 Cyl 3.6LC-A LR 159" Wheelbase EXT, Cargo 159" Wheelbase EXT, Cargo 159" Wheelbase High, CC LR 159" Wheelbase EXT, Chassis 136" Wheelbase, Chassis 159" Wheelbase, Cutaway 136" Wheelbase, Cutaway 159" Wheelbase, Window Van 159" Wheelbase EXT